Háčkované boty

Postup na háčkované boty

  • objednáte si podešve dle vlastního výběru, jako příloha, s fakturou, Vám přijde je psaný základní návod na háčkované boty
  • objednáte si příze – více info níže na Spotřeba příze, skladem vedeme pouze Boston Originál
  • až máte vše potřebné, první krok je podešev obcháčkovat, dále se háčkuje nárt, pata a pokud chcete polokozačky, uháčkujete poslední díl dle vlastní fantazie do požadované výšky. Vše se háčkuje přímo na podešev
  • před začátkem doporučuji přečíst si celou tuto stranu a shlédnout videa

Video návody: zde

Užitečné informace

  • nezapomeňte, že pata lépe drží vytvarovaná a doporučujeme všívat i výztuž paty
  • podle toho jaký použijete materiál k háčkování je potřeba i utahovat. Námi odzkoušené Boston Original, Katia Singapur a Alize Diva není nutné nijak zvlášť dotahovat.
  • pokud háčkujete poprvé, botu si častěji zkoušejte, vše se dá vypárat a začít znova
  • lepší je háčkovat obě boty zároveň, minimalizujete rozdíly

Spotřeba příze

Spotřeba příze není vždy stejná, záleží na její tloušťce a jaký typ bot chcete háčkovat.

Letní a jarní boty – doporučujeme použít příze Alize Diva. Zde můžete háčkovat jednoducho nebo použít příze dvojitě. Použijte háček č.2.

  • Jednoducho vám bude stačit na pár bot  1 klubíčko, které si rozdělíte na dvě.
  • Dvojitě můžete použít 2 klubíčka. Každé si rozdělíte na 2 menší = celkem tedy musíte mít 4 klubíčka. Pokud si nejste jistí rozdělením, prostě koupíte 4 klubka.

Podzimní boty – používáme Boston Original. Na polokozačky budete potřebovat 5 klubíček / pár bot. V případě, že budete chtít boty vyšší, doporučujeme 6 klubíček. Pokud budete chtít boty vícebarevné, jako na náš typ Petra ve fotogalerii, na spodní část 2 klubíčka / pár, střední díl 1 klubíčko / pár, horní díl 1 klubíčko / pár. Používáme háček č. 2.

Příze můžete použít dle vlastního výběru. Toto téma se také často řeší v naší facebook skupině.

Jak zvolit velikost – občas se mění velikost i způsobem obháčkování a druhem příze.

Např. pokud máte velikost nohy 38 – 39. Zkušenost nás naučila, že pokud si háčkujete boty letní / jarní s příze Alize Diva / jednoducho nebo dvojitě / a způsobem obháčkování vnějším – vysvětleno ve video návodu, volím velikost podešve 38, tedy menší. Příze tak nezabere místo uvnitř podešve.

Pokud háčkuji z Boston originál na jaro / podzim a způsob obháčkování vnitřní, volíme velikost podešve 39. Příze Boston originál je tlustší a zabere tak více místa při vnitřním obháčkování.

Časté dotazy

Všechny podešve s dírkami jsou vhodné na běžné nošení ven.

Pokud umíte krátký a dlouhý sloupek, nebudete mít problém. Jedná se o správné obháčkování a pak začnete háčkovat nárt boty, potom patu – kdy nárt a pata mají stejný styl. Pokud chcete polokozačky, jen budete háčkovat horní díl dokola se vzorem, který si zvolíte.

Obháčkuje se stélka / vložka do boty. Dírky do stélky si můžete udělat děrovacími kleštěmi. Jak stélku obháčkujete, udělejte např. ještě jeden řádek a pak stélku nalepte (nejlépe obuvnickým lepidlem) na podešev.

Boty se nezouvají, ale je potřeba dodržet pár rad. Je také možné patu zpevnit. Tedy se použije výztuž paty, ručně se všije.

U pryžových podešví je údržba velmi lehká. Vyjmete stélku a boty vložíte do pračky na ruční program. Teplotu nastavit podle typu zakoupené příze, doporučujeme 30 stupňů. Nepoužíváme sušičku.

Můžete, ale nevydrží. Na zátěžových místech se brzo protrhne a to vám za tu námahu nestojí.